
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Power Dissipation | 437 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Power Dissipation | 437 mW |
| Max Output Current | 5 mA |
| Threshold Voltage | 2.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 250 nA |
| Quiescent Current | 220 nA |
| Max Supply Current | 15 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 100 ms |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Watchdog Timer | No Watchdog |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 2.29 V |
| Undervoltage Threshold | 2.25 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.29 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.18 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Accuracy | 1.75 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Active Low, Bidirectional |
Stock: 273
Distributors
pcbx
Unit Price$1.91504
Ext.Price$1.91504
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.91504 | $1.91504 |
| 10 | $1.43286 | $14.32860 |
| 25 | $1.31403 | $32.85075 |
| 50 | $1.24646 | $62.32300 |
| 100 | $1.18237 | $118.23700 |
| 300 | $1.11822 | $335.46600 |
| 500 | $1.05755 | $528.77500 |
| 1000 | $1.02591 | $1025.91000 |
| 3000 | $1.00736 | $3022.08000 |
| 5000 | $0.98916 | $4945.80000 |
